Po koncercie w Pogórzu

dscn0604
W niedzielę 2 października obchodziliśmy w naszej parafii święto rocznicy poświęcenia naszego kościoła. Na mszach świętych dopołudniowych dziękowaliśmy Panu Bogu za dar kościoła w Pogórzu, za wszystkich budowniczych i fundatorów tej pięknej świątyni. Przedłużeniem naszego świętowania był wieczorny koncert, w którym miałem zaszczyt i wielką radość wystąpić wspólnie ze znakomitym tenorem, solistą Opery Narodowej w Warszawie, Rafałem Bartmińskim. Osoby, które były na koncercie potwierdzą, że Pan Rafał to osoba obdarzona przepięknym, wręcz 'niebiańskim’ głosem. Muszę przyznać, że zarówno podczas próby, jak i koncertu, bardzo dużo mojej uwagi oraz wysiłku poświęciłem na to, by się skoncentrować na akompaniamentach, gdyż słuchanie niesamowitego tenoru Pana Rafała, mogło się skończyć tym, iż – zasłuchany tym przepięknym głosem – mógłbym w pewnym momencie wręcz przestać myśleć o mojej instrumentalnej partii…

Podczas koncertu zabrzmiały największe arcydzieła wokalnej muzyki sakralnej: m.in. „Ave Maria” Jana Sebastiana Bacha/Charlesa Gounoda, także „Ave Maria” Franciszka Schuberta, „Panis Angelicus” Cesara Francka, czy „Ave Verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jednakże w największy zachwyt wprowadziło słuchaczy monumentalne „Agnus Dei” Georgesa Bizeta. Ten też utwór został później wykonany na bis. Nie zabrakło również solowej muzyki organowej, którą specjalnie dobrałem z myślą o święcie poświęcenia kościoła. Oprócz preludiów chorałowych Jana Sebastiana Bacha na temat pieśni mówiących o tajemnicy wiary oraz o ludzkiej grzeszności i pokucie, wykonałem również piękną Fantazję duńskiego kompozytora Nielsa Gade na temat pieśni „Głoś imię Pana”. W trakcie koncertu została przeze mnie wykonana również improwizacja na temat pieśni „Po górach, dolinach”, podczas której po raz pierwszy zaprezentowałem słuchaczom nowy nabytek, ufundowany do naszych organów – urządzenie zwane „słowikiem” (niem. 'nachtigall’), które imituje w organach śpiew ptaków.

Cieszy tak liczna obecność słuchaczy na październikowym koncercie – było nas ponad 100 osób! To pokazuje, iż organizacja „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu” ma sens. Pamiętajmy, że mamy piękną, okazałą świątynię z bardzo dobrymi walorami akustycznymi i ze znakomitymi organami piszczałkowymi – jednymi z najlepszych w diecezji! To stwarza okazję, by w Pogórzu kilka razy do roku rozbrzmiewała muzyka z „najwyższej półki” artystycznej – muzyka, która chwali Boga i jednocześnie przenosi człowieka gdzieś ponad codzienność naszych trosk i problemów… Dzięki Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie jest to możliwe. Korzystajmy więc z tych niepowtarzalnych okazji, by zagłębić się nieco w kulturę muzyczną w naszym pięknym kościele! Dziękuję moim uczniom – Tomaszowi Barcikowi za przygotowanie organów do niedzielnego koncertu oraz za poprowadzenie go, Łucji Buławie za pomoc registracyjną przy organach. I żywię nadzieję, że 3 maja 2017 roku spotkamy się na kolejnym koncercie – koncercie otwierającym 9. już edycję „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”.
dscn0641
dscn0582

dscn0653

dscn0676